Polaroid image
משקפי שמש בשמות נפוצים כמו פולארויד ( Polaroid, POLARIZED ) מגינות על העיניים

ראשית, POLARIZED לא מדובר במותג של משקפי שמש כפי שלעתים טועים לחשוב, אלא מדובר בסוג של עדשה, או בטכנולוגיה של עדשה. ולכן - בדגמים רבים של סתם משקפי שמש אופנתיים עם שמות מפוצצים של מותגים ידועים ניתן למצוא דגם "רגיל" – ודגם פולארויד או פולרייזד שנראה זהה לחלוטין למעט העובדה שהעדשות הן עדשות מקוטבות.

עדשת פולארויד הינה עדשה "מקטבת", כלומר עדשה שמכניסה רק את קרני האור המגיעות בצורה ישירה (מאונכת) אל מול העדשה, ומונעת מקרני אור המגיעות באלכסון להיכנס. התוצאה היא עדשה המונעת השתקפות וסינוור ומאפשרת כמובן ראיה חדה יותר.

ההסבר הוא בהתנהגות של קרני האור. האור נע בגלים. אלומת האור היוצאת מהשמש היא אוסף של גלים שנעים לאותו כיוון אבל במישורים שונים. כאשר גלי אור אלו פוגעים במשטח מבריק או חלק כגון שימשת רכב, ים, שלג, קרח, מתכת וכד', חלקם חוזר לעין בגלים רוחביים וכך מתקבלות תופעות ההשתקפות והסינוור.

גלי האור מפוזרים ומאירים עלינו בזוויות שונות, בהתאם לגוף בו נתקלו בדרכם. כשהאור מגיע מהם אנכית, הוא חיובי ושימושי לעין האנושית. כשהגלים פוגשים משטח כגון אספלט, מים, ערפל או שלג, הם הופכים לכוח מעוור: האור חוזר מהם ממוקד ומרוכז אופקית – זהו האור המסנוור, הקיים גם בימי אובך ועננים, ובישראל הוא רב-עוצמה במיוחד. הסינוור ממַסך את האור השימושי, מאמץ את העין ומקשה על הראייה – גם מאחורי משקפי שמש רגילים

בעדשת מקוטבות פולרויד לדוגמא כמו של קיינון מוצמד לעדשה משטח בטכנולוגיה מיוחדת SR-91 הבנוי בדומה לתריס ונציאני אנכי, משטח זה מקטב ומאפשר רק לגלי אור המגיעים בצורה אנכית וישירה לחדור דרך העדשה, שאר גלי האור המגיעים בכיוונים שונים נחסמים, וכך למעשה נמנעים ההשתקפויות והסינוורים השונים.

עדשת פולארייזד מומלצת לאנשים הנמצאים שעות רבות במרחבים פתוחים. הרכבת משקפי שמש עם עדשות פולארויד תפחית את תופעת כאבי העיניים או עייפות בסוף היום,הן מגינות יותר על העין מעדשות רגילות ולפיכך בהחלט מומלצות.

איך אדע שהעדשה במשקפי השמש היא עדשת פולארויד או מקוטבת?

כדי לאמת שהעדשות הן אמנם עדשות פולארויד, קח שני משקפי פולארויד שונים, והתבונן דרך שניהם יחדיו כאשר האחד ב-90 מעלות לשני (במעין X), המצב זה תראה חושך מוחלט דרך שתי העדשות יחדיו. ניתן גם להתבונן דרך עדשות פולארויד על משטח LCD אפור כגון מסך שעון יד או טלפון נייד. בזוית 90 מעלות המסך נראה אטום וכהה, ובזוית 180 המסך נראה רגיל דרכם.

המותג Polaroid פיתח את הטכנולוגיה לפני כ75 שנה והיום החלו גם בתי האופנה הגדולים בעולם לשווק משקפי שמש עם עדשות פולארויד אבל רובם לא איכותיות וגם לא מתמכים בעדשות אלה לאומת חברות כמו קיינון פולרייזד . עדשות מקוטבות POLARIZED הנמצאות במשקפי השמש הן פועלות כמו תריס: הן חוסמות את האור האופקי ומעבירות אותו במקטעים מאונכים. כך, הן מונעות את כיווץ האישונים שגורם לעייפות העיניים ולמתיחות, ומסייעות לעיניים לפענח את שהן רואות.

לבוהק יש גם השפעה מצטברת: בעיות ראייה בנהיגה לילית, נגרמות לא רק מהקושי לראות בלילה, אלא גם מהשפעה מאוחרת של החשיפה לבוהק בשעות היום.

היום עדשת ה- CAPTIVATE עם פטנט עולמי קיינון היא עדשה המתעלה מעל הסטאנדרטים WILEY X . היא העדשה המקוטבת היחידה בעולם שמאופיינת בשילוב הלא מתפשר של צלילות ובהירות בחוויית הראייה, הפחתת 99.9% מן האור המסנוור, משקל קל במיוחד, עמידות לפגיעות חיצון – מעל הרגיל, ועמידות לשריטות. התוצאה הייחודית היא משקפי שמש עם עדשות מקוטבות שמייצרות תפיסת עומק מדויקת, ייצוג גוונים אותנטי, ושיפור וחידוד בהגדרת הפרטים.

רבים מאתנו בוחרים משקפי שמש על-פי המותג והעיצוב האופנתי ולא מקפידים על איכות העדשות. אלא שלעתים רבות, אנו נאלצים להסיט את מבטנו מפאת סינוור של קרני השמש. כולנו חווים זאת, בעיקר בבוקר ואחר-הצהריים, בדרכנו לעבודה וממנה. הסיבה לכך שמשקפי השמש לא בולמות סינוור, היא אותה סיבה להבדל במהירות התגובה שתיארנו לעיל: סוג גלי האור הבאים מהשמש ואופן ההגנה מהם.

מחקרים רבים מצביעים על הקשר בין עייפות העיניים כתוצאה מחשיפה ממושכת לסינוור, לבין רמת המעורבות בתאונות דרכים. התברר כי מרכיבי עדשות עם טכנולוגיית קיטוב נהנו מראייה נינוחה חדה, ולא סובלים מעייפות ותשישות כמו אחרים שהרכיבו משקפי שמש רגילים.

משקפיים שאינם מעוותים את הראייה, מעבירים את הצבעים עם שינויים מינימאליים או ללא שינוי. משקפיים בעלי עדשות מקוטבות, כמו של קיינון פולרייזד מעניקים ראייה דינאמית, בהירות גבוהה יותר, עומק שדה רב יותר וצבעים חיוניים יותר. יש להימנע ממבט ישיר אל השמש ללא הגנה מתאימה. משקפי שמש נועדו לשמור על הרשתית במקרה שיש חשיפה כזאת. משקפי שמש בטיחותיים: משקפי שמש עם תוית " 100% UV Protection" או "400 UV Protection".

העדשות של קיינון מעניקות הגנה ומסננות 100% מפני קרני שמש מסוג UVA & UVB

משקפי השמש עם העדשות המקוטבות כמו של קיינון פולרייזד מבטיחים ראייה חדה וצלולה, צבעוניות עשירה, בהירות גבוהה ושדה ראייה עמוק יותר, ובעיקר חווית ראייה נוחה ורגועה. מכאן מובן כי השימוש בהם בנהיגה בטיחותי לאין-ערוך.

נהג המצויד בהם נהנה מתפיסת עומק ומרחב מדויקת, מזיהוי צבע ותנועה טובים יותר ומהרבה פחות סינוור, שטחים מתים והפתעות בכביש. במהלך הנהיגה חוזר בוהק רב מלוח-המחוונים, מכסה המנוע והכביש, אך העדשות המקוטבות מונעות אותו לגמרי והופכות את קרני האור לחלשות ונעימות.

מה שהיה פעם טרנד קוטבי למבינים בלבד - עובר עכשיו לקהל יותר רחב

למעשה, ההמלצה אינה תקפה רק לגבי נהגים. משקפיים עם עדשות מקוטבות באיכות כמו של KAENON  או REVO או WILEY X הם כיום פריט חובה לגולש סקי, רוכב אופניים, נהג מרוצים, חובב ספורט ימי ספורטאים ושייטים אולימפיים ולכל מי שיוצא לפעילות המצריכה ראייה ברורה. במהלך טיול בטבע, עדשות מקוטבות יודעות לסנן את האובך ולהעמיק שדות ראייה וצבע גם בתנאי מזג אוויר קשים; ולא כל שכן בשלג, בו הנזק בסינוור לעיניים הוא כפול.

בשנים האחרונות, כאשר רבים כבר גילו את יתרונות העדשות המקוטבות בעת החשיפה לשמש, ההתעניינות במשקפי שמש אלו מרקיעה שחקים. שונה ממותגי אופנה שיצאו עם עדשות מקטבות פוליקרבונט באיכות ירודה, משקפי שמש קיינון פולרייז מתמחה אך ורק בעדשות מקוטבות והיא המובילה בענף משקפי השמש בעלי העדשות המקוטבות בארה"ב.

היום למעלה מ-40% ממשקפי השמש הנמכרים בארה”ב כוללים עדשות מקוטבות . לא צריך להתלבט בין נראות אופנתית וטרנדית לבין איכותן של עדשות המשקפיים.